Chcę, żeby ten blog był jak poradnik weterynaryjny, na którym można uzyskać informacje na temat zdrowia psów i kotów.
niedziela, 28 kwietnia 2013
Powikłania po zastrzyku u psa/kota.
Zastrzyk (iniekcja) jest fizyczną ingerencją w tkanki organizmu. Igła służy do pokonania warstw tkanek, by w odpowiednim miejscu organizmu ulokować aplikowany lek, a ten z kolei ma zostać z tego miejsca wchłonięty i rozprowadzony. Przyczyną powikłań jest więc igła lub lekarstwo.
Już nawet prawidłowe wykonanie zastrzyku wywołuje skutki uboczne: najczęściej krwawienia i ból. Wykonanie go nieprawidłowo prowadzić może do uszkodzenia tkanek, które nie powinny być ukłute igłą: duże naczynia krwionośne, włókna nerwowe, powięzie, ścięgna, chrząstki, okostna, a także tkanek, których nie da się ominąć. Głównie skóry. Skutkiem będzie obrzęk, duża bolesność, krwawienie, niedowład lub porażenie kończyny. Lek podany nieprawidłowo wywoła obrzęk lub martwicę skóry, obrzęk i bolesność głębiej położonych tkanek, wytworzenie ropnia lub włóknistej zmiany. Może doprowadzić do wstrząsu.
Zawsze szybka reakcja na takie wykonanie zastrzyku zminimalizuje powikłania. Przede wszystkim intensywne schłodzenie miejsca w okolicy wykonanej iniekcji. W przypadku krwawienia ucisk. Dla zminimalizowania obrzęków i odczynu zapalnego podaje się czasem miejscowo leki przeciwzapalne, najczęściej sterydowe. W późniejszym okresie leczenie polega na pielęgnacji chorej skóry, wycięciu tkanek martwych lub zwyrodniałych, rehabilitacji w przypadku niedowładów lub porażeń.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz